Boşanma Davası ile Birlikte Maddi ve Manevi Tazminat İstemi

Boşanma Davası ile Birlikte Maddi ve Manevi Tazminat İstemi

Boşanma davaları mahkemelerde sıkça işlenen davalar olmaktadır. Boşanma davasında tazminatlar da bulunmaktadır. Bu tazminatlar ise maddi ve manevi tazminatlar olmaktadır. Evlilik birliği mahkeme kararı ile sona erdiği zaman boşanmada kusursuz olan tarafın kusurlu olan taraftan tazminat talep etme hakkına sahip olmaktadır. Boşanma davalarında manevi veya maddi tazminat talep edilmesi için talep eden kişinin diğer taraftan daha az kusurlu veya kusursuz olması gerekmektedir. Tazminat talep eden kişi boşanmaya neden olan vaka veya vaklar nedeni ile mevcut ya da beklenen menfaatleri boşanma sebebinden dolayı zedelenmiş ise maddi tazminat talep etme hakkına sahip olmaktadır. Kişilik haklarına karşı bir saldırı olmuş ise de manevi tazminat talep etme hakkı bulunmaktadır.

Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Boşanma aşamasında maddi ve manevi tazminat dava açmak için boşanma davasının dava dilekçesi ile birlikte veya bu davaya karşı davalı tarafından verilen cevap dilekçesi ile maddi veya manevi tazminat davası açılması mümkün olmaktadır. Tazminat davası boşanma davasının niteliğinde bir ek talep olmaktadır. Bu nedenle dava dilekçeyi veya cevap dilekçesi gerekmektedir. Ayrıca bu dilekçeler ile talep edilecek veya edilmiş olan maddi ve manevi tazminat için harç alınmamaktadır. Boşanma davası devam ederken ayrı bir şekilde dava açmak için dava ya da cevap dilekçesi ileri sürülmeyebilir. Bu durumlarda ise davaların birleştirilmesi ya da boşanma davasının maddi ve manevi tazminat davası için bekletici yapılmasına karar verilmektedir.

Maddi ve Manevi Tazminat Hakkı

Maddi ve manevi dava tazminat talepleri boşanmasının kesin bir sonuca bağlanmasından itibaren 1 yıl içerisinde ayrı bir dava olarak açılabilmektedir. Böylece açılacak davalarda aile mahkemeleri görevli mahkemeler olmaktadır. Genel yetki kurallarına göre yetkili mahkeme davalı kişinin ikametgahına göre belirlenmektedir. Bu şekilde açılacak olan davalar aynı zamanda nispi harca tabi tutulacaktır. Taraflardan ikisi de eşit kusura sahip olduğu zaman mahkemece bu durum tespit edildiğinde tarafların birbirlerinden maddi ve manevi tazminat talep etme hakkı olmayacaktır. Daha fazla bilgi için hukuk bürosuna başvurabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Arayın