Uyuşturucu Madde Kullanımının ve Satışının Cezası

Uyuşturucu Madde Kullanımının ve Satışının Cezası

Ülke sınırları içerisinde bazı suçlar bulunmaktadır. Bu suçlardan biri de uyuşturucudur. Uyuşturucu madde kullanılması ve satılması bir suç olmaktadır. Uyuşturucu ya da uyarıcı maddelerin ithali, imali, ülke sınırları içerisinde satılması, başkalarına verilmesi, satışa arz edilmesi, temin edilmesi, sevk edilmesi, depolanması, ticaret amacıyla satın alınması, nakledilmesi, kabul edilmesi suçtur. Uyuşturucu madde ticaretinin konusuna baktığımız zaman kokain, eroin, morfin, baz morfin gibi maddelerin olduğunu görmekteyiz. Bu maddeler ağır cezayı gerektiren suçlar olmaktadır. Aynı zamanda uyuşturucu madde ihraç veya ithal etme suçları da uyuşturucu kaçakçılığı suçu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uyuşturucu Madde Kullanma veya Bulundurma Suçunun Cezası

Uyuşturucu madde bir suç olduğu için kullanan ve satan kişiler de ceza almaktadır. Uyuşturucu madde cezalarına baktığımız zaman kullanmak için uyarıcı madde veya uyuşturucu satın alan, bulunduran, kabul eden ya da kullanan kişinin 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırıldığını görmekteyiz. Cezanın bazı durumlarda arttırılması mümkün olmaktadır. Bu durumlara baktığımız zaman da okul, hastane, yurt, kışla, ibadethane gibi eğitim, askeri, tedavi ve sosyal amaç ile toplumda yer alan tesisler ve bina ile bunların 200 metreden yakın mesafe içindeki yerlerde işlenmesi olduğunu görmekteyiz. Bu ceza o zaman yarı oranında arttırılmaktadır. Böylece ceza 3 yıldan 7,5 yıla kadar uzamaktadır.

Uyuşturucu Madde Satma, Satışa Arzetme veya Satın Alma Suçları

Uyuşturucu madde kullanımın suç olduğu gibi satması da suç olmaktadır. Uyuşturucu madde satma suçuna baktığımız zaman maddenin bir bedel karşılığı ile başkasına devredilmesini ifade ettiğini görmekteyiz. Uyuşturucu maddeyi satışa arz etme ise uyuşturucu maddenin satışı için bazı hazırlık yapmayı ifade etmektedir. Uyuşturucu madde satın alma suçuna baktığımız zaman uyuşturucu maddeyi alan kişinin kişisel kullanım için almadığı ticaret amaç için satın almasıyla oluşmaktadır. Bu üç fiillerin de cezası aynı olmaktadır. Bu cezalar için mahkemelerde dava görülmektedir. Bu dava süreçlerinin nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz. Avukatlarımız sizi bilgilendirerek sizlere her türlü konuda yardımcı olacaktır.

Yorum Yap

Arayın