Eşimden boşanmak istiyorum fakat ,Diyarbakır da boşanma davası avukatlık ücretini karşılayacak kadar ekonomik durumum iyi değil , ne yapabilirim ?

  • Anasayfa
  • Makaleler
  • Eşimden boşanmak istiyorum fakat ,Diyarbakır da boşanma davası avukatlık ücretini karşılayacak kadar ekonomik durumum iyi değil , ne yapabilirim ?

Eşimden boşanmak istiyorum fakat ,Diyarbakır da boşanma davası  avukatlık ücretini karşılayacak kadar ekonomik durumum iyi değil , ne yapabilirim ?

Bulunduğunuz ildeki baroya başvurarak adli yardım kurumundan faydalanabilirsiniz

Adli Yardım Nedir?

Adli yardım, mali gücü yetersiz olanların dava açma hakkından yoksun kalmaması için getirilmiş bir ilkedir. Mali olanakları yetersiz kişilerin dava harç ve masraflarından muaf tutulması ve kendisi için baro tarafından ücretsiz avukat görevlendirilmesidir

 

Diyarbakır da avukat atanması için adli yardımdan nasıl yararlanabilirim ?

Maddi açıdan avukat tutamayacak durumdaysanız adli yardım yoluyla temin edilecek bir avukat tarafından davanızın takip edilebilmesi için Diyarbakır  Barosu’na başvurabilirsiniz.

 

Diyarbakır barosu nerededir ?

Baroyu bulmanın en kolay yolu bulunduğunuz il merkezindeki adliye binasına gitmektir. Ayrıca Diyarbakır Barosun web adresinden  Diyarbakır da faaliyet yürüten avukatların iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz

Ödemediğim dava harç ve giderleri daha sonra benden alınacak mı ?

Adli yardım kararından dolayı ertelenen tüm yargılama giderleri ile Devletçe ödenen avansları dava veya takip sonunda haksız çıkmanız hâlinde ödemenize karar verilir. Ancak uygun görülürse haksız çıkmanız hâlinde ödenecek yargılama giderlerini en çok bir yıl içinde aylık eşit taksitler hâlinde ödemenize karar verilebilir.

Yorum Yap

Arayın